MATSALSSTOLAR, 12 st, barockstil, etikettmärkta CH. Benckert Jr, Stockholm, sent 1800-tal.

Mörkbetsad ek, stoppad ryggbricka mellan spiralvridna ryggståndare, skuren kröndekor av eklöv, stoppad sits, spiralvridna kopplade ben. 44 x 44, höjd 105 cm.
Carl Herman Benckert J:r, född 1838 i Tyska församlingen i Stockholm, död 1911 i Stockholm, var en svensk möbel- och inredningssnickare. Han verksam i Stockholm från 1858 till 1909. Benckert var motståndare mot den allt mer omfattande mekaniseringen av möbelhantverket som började i och med skråväsendets upphörande 1846.
De mest omfattande lämningarna efter Benckerts verksamhet finns idag på Hallwylska museet. Vid uppförandet av det Hallwylska huset anlitades Benckert för utförandet av inredningssnickerierna.

Slitage, repor, några är ostadiga, några med skador på klädsel och stoppning, fläckar. Enstaka lagning. En trettonde stol med ryggbräckage medföljer.

Utropspris
6 000 SEK