TERRIN, porslin, rokokostil, Kunglig Dansk, sannolikt 1800/1900-tal.

Rokokomodell med svängda handtag, välvt lock med knopp i form av kvinna med ymnighetshorn. Dekor av strödda blommor. Diam 25, höjd 26,5 cm.

Slitage, någon mindre nagg.

Utropspris
2 000 SEK