KASSAKISTA, järn, 1700-tal.

KASSAKISTA, järn, 1700-tal.

Rektangulär, svartmålad, sidor med kraftiga draghandtag, övre lås med skjutbart låsskydd, två främre lås i form av hänglås. Längd 76, bredd 42, höjd 45 inklusive uppstickande nyckel. Nyckel finns.

Slitage, repor, stötskador och enstaka skador på järnband samt smärre lagningar och kompletteringar. Möjligen är hänglåsen senare, dessa saknar liksom främre lås nyckel och är låsta.

Proveniens

Enligt uppgift: Wegeholms slott.

Utropspris
2 500 SEK