DRYCKESKANNA, silver, barockstil, CG Hallberg, Stockholm 1897. Tot ca 839 gram.

Cylinderformad med graverad dekor, locket med medaljavgjutning, Oscar II:s porträtt, handtag med kulknopp, tre kulfötter, invändigt förgylld. Höjd 19,5 cm.

Slitage, prisgravyr på livet, smärre repor.

Utropspris
3 000 SEK