BORDSPENDYL, eklektisk stil, Joseph Leja, Stockholm, 1800-talets andra hälft.

Förgylld och bronserad vitmetall, rikt dekorerad sockel på sex fötter, med vilande krigargestalt invid runt urhus, vitemaljerad urtavla med romerska siffor, krönande trofégrupp. Längd 44, höjd 30. Pendel medföljer. Svartmålad träsockel medföljer, längd 49, höjd 5 cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Ställvis hårt slitage, smärre lösa dekordetaljer medföljer, urtavlan med sprickor. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 800 SEK