VASER, 2 st, Sven Palmqvist, Orrefors. Modellnummer 3760, formgivna 1959.
Kvadratiska med pressat reliefdekor av rutmönster. Mossgrön respektive klar glasmassa. Höjd 13,5 respektive 19,5 cm.
Vas i klar glasmassa med obetydlig nagg. Bruksslitage.