Collier med ledade länkar samt avtagbart hänge, längd ca 30 cm. Hängets längd 5 cm. Collier tvåradigt, längd ca 32 cm. Brosch i rund form med dekor av blomma, diameter 2,5 cm.
Ett collier omarbetat samt med lagning. Bruksslitage.