Mahogny. Skuren dekor av blommor och bladslingor på krön. Genombrutna ryggbrickor med spjälknippen. Kannelerade, kopplade ben. Textilklädda sitsar.
Bruksslitage. Märken, repor och fläckar. Renoverade, kompletterade och lagade. Senare klädsel. Sprickor och skador.