Gustaf Foltiern

(Sverige, 1741-1804)
Gustaf Foltiern
(Sverige, 1741-1804)

BYRÅ, Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), tillskriven, gustaviansk.

Rak form med avfasade hörn, fanerad i olika träslag. Inläggningar av bland annat ymningshorn samt på sidorna med girlanger. Förgyllda beslag. Ben med mässingsavslut. Marmorskiva. Längd ca 93,5, djup ca 44,5, höjd ca 82 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och stötskador med bland annat enstaka avslag. Renoverad och kompletterad med bland annat senare marmorskiva samt lagningar. En nyckelbricka.

Utropspris
40 000 SEK