STOLAR, 2 st, senbarock, 1700-tal.
Genombruten rygg med balusterbrocka. Lösa stoppade sitsar. Båda med snidad snäckformation.
Slitage, repor och stötmärken, med enstaka mindre avslag. Maskstunget. Renoverade och kompletterade med bland annat förstärkningar, senare bemålning. Rangliga.