LJUSSTAKE, rokoko, tenn, Lars Claesson Fries, Strängnäs, möjligen daterad med bokstaven d, verksam 1760-90.

Balusterformat skaft, på rund fot. Dekor av vridna åsar.

Slitage, bristningar och anlöpningar. Mindre fläckar och skada på fot. Lagningar av skaft Manschett saknas.

Utropspris
1 500 SEK