SKRIVBORD, "Uddebo", Svante Skogh, 1950-tal.

Fanerat i teak och mahogny med ben i ek. Två hurtsar med tre lådor vardera. Två hurstar à sex lådor, varav två låsbara. Längd 135, bredd 71, höjd 74 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage, fläckar, repor och ställvis något blekt.

Utropspris
4 000 SEK