Gösta Sandels

(Sverige, 1887-1919)
Gösta Sandels
(Sverige, 1887-1919)

GÖSTA SANDELS, teckningar, 2 st, kol och blyerts på papper samt akvarell. Signerade och daterade.

"Den unga modellen". Signerad Sandels och daterad 1911. Kol och blyerts på papper 20,8 x 12,3 cm. "Midsommarblomster". Signerad Sandels 1915. Akvarell 15,5 x 20,8 cm.

Gulnade, fläckar.

Proveniens

Dispaschör Conrad Pineus samling.

2 st konstböcker om Gösta Sandels ingår (Gertrud Serner "Gösta Sandels" och Bengt Lagerkvist "Riddar Drömmare av sol och snö - en bok om Gösta Sandels")

Utropspris
4 000 SEK