DOSOR, 4 st, silver, 1700-1900-tal, vikt 560 gram.

Dosa, invändig förgylld, Frankrike, omkring sekelskiftet 1900. Dosa, rektangulär rundad form med vegetativ dekor, Carl Julius Åkerman, Mariestad, 1862. Dosa, slät rektangulär form med avfasade hörn, invändigt förgylld, Johan Petter Ahlforss, Strängnäs, 1831. Dosa, rundad form, otydliga stämplar, möjligen årsstämplad 1767. Längd 9,5-16 cm.

Bruksslitage, gravyr, mindre bucklor, en dosa med lagningar.

Utropspris
1 500 SEK