DOSOR, 7 st, silver samt pärlemor, Anders Beckman, Mariestad, 1700/1800-tal. Silvervikt 378 g.

Sex askar i silver av Christian Lundahl, Skara 1813, Anders Beckman, Mariestad 1804, Carl Tengstedt, Göteborg 1851, Peter Neuendorff, Lidköping, verksam 1797-1835, troligen Olof Yttraeus, Uppsala, verksam 1773-1810 samt en med otydlig mästarstämpel, daterad 1806. En dosa i pärlemor, troligen 1800-tal. Längd 6-8 cm.

Bruksslitage, repor, mindre bucklor och lagningar. Gravyrer. Två dosor med med inristningar på undersidor.

Utropspris
3 000 SEK