KANDELABRAR, ett par, empire, Frankrike 1800-talets början.

Förgylld och patinerad brons. För fyra ljus. Löstagbar kandelaber del. Trepassformad sockel med lejontassar. Höjd 45,5 cm.

Tidsrelaterad patina, manschetterna med intryckningar, aningen sneda.

Utropspris
1 500 EUR