KALKAR, ett par, samt SOCKERSKÅL, silver, GAB, Stockholm, och Carl Sandberg, Ystad, 1910- 20-tal, vikt 753 g.

Kalkar med klockad fot, höjd 14 cm, skål med svängda hänklar, längd 24 cm.

Bruksslitage. Anlöpningar. Senare gravyr undertill. Mindre bucklor. Sockerskålens lock passar ej.

Utropspris
2 000 SEK