BORDSLAMPOR, ETT PAR, "Nesso", Giancarlo Mattioli & Gruppo architetti urbanisti città nuova, Artemide, Italien.

Svampformad, i vit plast, skärmen i fiberglas. Modellen formgiven 1962. Skärmens diameter ca 54 cm, fotens diameter 21 cm. Höjd ca 34 cm.

Sprickor, slitage, ytsmuts, skador, kompletteringar, skruv saknas, ej funktionstestade.

Utropspris
200 EUR