BORDSSPEGEL, modell 406, Uno och Östen Kristiansson, Luxus, Vittsjö, 1960-tal.

Rund, ställbar spegel infattad i teak. Tredelad fot i förkromad metall. Modellen formgiven 1962. Höjd 54, diameter 44 cm.

Sedvanligt bruksslitage. Smärre fläckar från limrester på fotställningen.

Utropspris
2 000 SEK