Renässansstil, troligen mitt-1800-tals. Med svenska importstämplar och blomster vit och svart emalj dekor. Längd armbandet 19 cm. Höjd örhängen 3,5 cm. Längd hängen 3,5 cm.
Hängen saknas en rad av pärlor. Ställvis förlust av emalj och anlöpning. Slitage.