Smycken
624297

ARMBAND, HÄNGE samt ÖRHÄNGEN, ett par, förgyllt 830 silver med fasettslipade ametister och sötvattenpärlor. Vikt ca 46g.

Renässansstil, troligen mitt-1800-tals. Med svenska importstämplar och blomster vit och svart emalj dekor. Längd armbandet 19 cm. Höjd örhängen 3,5 cm. Längd hängen 3,5 cm.

Hängen saknas en rad av pärlor. Ställvis förlust av emalj och anlöpning. Slitage.

Utropspris
3 500 SEK