FLASKOR och KARAFFER, totalt 7 st, glas, 1800- och 1900-tal.

Bl. a. en flaska i mörblått glas, en i klarglas med målad dekor och text till två snapsvisor på motsatta sidor, en karaff i klarglas för "Akvavit" med slipad dekor och oktagon form. Höjd 18,5-28 cm.

Proppar senare, ej ihophörande. Kantnagg, slitage.

Utropspris
150 EUR