Smycken
624395

RING, HÄNGE samt KEDJA, 18K guld och förgyllt silver med ametist, lila pastesten och diamanter. Total vikt ca 38 g.

Ring, 18K guld med ovalslipad ametist ca 19,77 ct, omgivs av rosenslipade diamanter med tre små sötvattenpärlor till varje kardinal punkt. Storlek 19/60. Vikt ca 19,96 g.
Hänge, förgyllt silver med sannolikt kvadratisk trappslipad lila pastesten och briljantslipade diamanter, tot ca 0,18 ct. Höjd 4 cm. Vikt ca 9,65 g.
Kedja, 18K guld, Tyskland. Längd 50 cm. Vikt ca 8,12 g. Ärtlänk.

Bruksslitage. Smuts. Nagg på stenarna.

Utropspris
4 000 SEK