PUUKKO-KNIVAR, 3 st, bl a Jorma Rannanjärvi, Ylihärmä, Iisakki Järvenpää Oy, Finland 1900-talets senare hälft.

Svart skaft med blad märkt Iisakki Järvenpää Oy Finland, bladets längd 10,5 cm, slida i läder med metallbeslag. Kniv med skaft i trä och horn, bladlängd 8 cm, slida i läder. Dubbelkniv signerad Jorma Rannanjärvi Ylihärmä, balja i läder med röd spegel, graverade beslag, bladens längd 9,5 resp. 18 cm. Knivarnas längd inkl slidorna 23-39,5 cm.

Knappt märkbart slitage. Svart slida med logga och gravering. Ett blad med rostfläck.

Utropspris
200 EUR