BORDSLAMPA, porslin, Kina, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått av landskap. Höjd 29 cm.

Omarbetad bojan. Spricka, sedvanligt ytslitage, ej funktionstestad. Fotring med nagg. Armaturdelen saknar skruvar och sitter således något löst.

Utropspris
1 500 SEK