LJUSKRONA, Empirstil, tidigt 1900-tal. Höjd ca 96 cm.

Stomme i mässing. Behängd med olikslipade prismor, dessa i bland annat krönande plym samt avslutande piggbotten. För åtta ljus samt med åtta elektriska ljuskällor.

Slitage, repor och märken. Mindre nagg. Mindre anlupen stomme. Ej funktionstestad.

Utropspris
8 000 SEK