SABEL, för officer vid flottan, m/ 1878-1915.

Fäste av förgylld mässing. Eneggad klinga med skarp ås och skålslipning samt med rik dekor av bland annat texten "Fäderneslandet". Balja i svärtat skinn samt med beslag i förgylld mässing. Total längd ca 93, varav klingan ca 74 cm.

Slitage, repor och märken. Anlupen/fläckar. Flertalet skador och lagningar på balja där delar delvis är lösa. Limrester. Monogramgravyr.

Utropspris
2 500 SEK