Gustaf Möllenborg

(1796-1851)
Gustaf Möllenborg
(1796-1851)

UPPSATSSKÅL, silver, firma Gustav Möllenborg, Stockholm, 1880.

Upphöjd skål på fot. Rik dekor av bland annat akantus och maskaroner. Diameter ca 36, höjd ca 42,5 cm.

Slitage, repor och märken samt bucklor. Mindre skev. Lagning. Mindre anlupen.

Utropspris
10 000 SEK