Madeleine Pyk – en samling F769

SÄNGBORD, empire-stil, 1800-talets andra hälft, Frankrike, Paris. Signerad "Krieger"

Oval skiva med marmor. Fanerinläggningar och intarsia. Mässingsbeslag. Lådfront med intarsia Skåp med marmor inredning. Kanaliserade ben med mässingsfötter. Ovalt hyllplan. Mått Djup 40cm Bredd 48cm Höjd 84cm.

Marmorplatta invändigt saknas.Sprucken sargsamt fanerbortfall.

Utropspris
5 000 SEK