KARMSTOL, beidermeier, ca 1830-tal.

Rektangulär ryggbricka med skurna dekorer. Utåtsvängda sabelben, armlän med avslutande voluter i form av palmettblad. Löstagbar, stoppad sits. Bredd 57 cm, sitthöjd 46 cm, totalhöjd 86 cm.

Skada, del saknas i ryggen. Fanerskador, slitage, fläckar på klädsel.

Utropspris
300 EUR