Rikt dekorerat urhus med voluter och rocailler samt förgylld och målad dekor. Emaljerad urtavla. Krönande figurin föreställande kvinna med gosse och get. H 41. Träsockel medföljer.
Slitage och nagg. Figurinen med stora lagningar. Sockeln med fanérskador.