Madeleine Pyk – en samling F769
626352

KISTA, allmoge, sydsverige, 1851.

Blå botten, bemålad med blommor samt stjärna på lätt välvt lock. Järnhandtag. Invändigt lackad. Längd 96, bredd 60, höjd 55 cm.

Färgbortfall, kantskador. Slitage. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK