BORDSLAMPA, modell 2483 "Smycket" Josef Frank, Svenskt Tenn, 1900-talets slut.

Polerad mässing, rutiga tygskärmar. Bär tillverkarens stämpel. Total bredd inkl. skärmar 36 cm, höjd 29 cm.

Bruksslitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Formgiven 1936.

Utropspris
150 EUR