SKRIVBORD, rokokostil, 1800-talets slut.

Fanerad med bland annat valnöt. Svängd och profilerad skiva. Rik dekor av bland annat förgyllda beslag. Längd ca 140, djup ca 73, höjd ca 77 cm.

Slitage, repor och märken samt enstaka stötskador. Mindre sprickor i faner. Nyckel saknas.

Utropspris
15 000 SEK