Fanerat med teak, rektangulär form, fronten med två skjutbara dörrar, fyra lådor samt fällbar lucka, längd 150, bredd 42, höjd 109 cm. Nyckel finns.
Smärre repor och fläckar, fanérskador, baksida med senare bemålning.