SPEGELLAMPETTER, ett par, gustaviansk stil, 1800-talets andra hälft.

Bronserade. Rektangulär form. Krönande rosett med fleuron. Pärlstav och bladstav. För två ljus vardera, löstagbara ljushållare i mässing. 67 x 62cm.

Slitage. Färgbortfall. Sprickor. En rosett med skador, delar av. Anlupet glas. Omarbetad, kompletterad

Utropspris
5 000 SEK