MATSERVIS, ca 85 delar, "Linneae Borealis", Hackefors, 1900-talets andra hälft.

12 mattallrikar
12 förrättstallrikar
12 skålade mattallrikar
12 soppskålar
12 assietter
4 äggkoppar
1 tillbringare
1 såskanna
1 såsbåt
1 vas
8 uppläggningsfat i varierande utförande och storlekar
2 stora uppläggningsskålar
2 terriner
2 ljusstakar
1 askfat
1 blomkruka
1 cigaretthållare från serien "Ljung" medföljer

Lätt bruksslitage. Smärre missfärgningar i förgyllningen.

Utropspris
3 000 SEK