CHOKLADKANNA samt LOCKDOSA, silver, delvis Boin-Taburet, Paris, rokokostil, omkring sekelskiftet 1900, vikt 268 gram.

Chokladkanna, dekor av vridna knäckar, invändigt förgylld, svarvat trähandtag, Boin-Taburet, Paris. Lockask, dekor av vridna knäckar, lockknopp i form av blomma. Höjd 7-14 cm.

Bruksslitage, chokladkanna med gravyr i botten.

Utropspris
3 000 SEK