DAMSKRIVBORD med UPPSATS, gustaviansk stil, Löfmark, Stockholm, 1904.

Rektangulärt. Nedåt avsmalnande ben. Fanerat med björk, jakaranda, rosenträ m.fl. träslag. Inläggningar av rosettupphängda girlander, linjer mm. Beslag av förgyllt brons. Delvis klädd skiva. Låda i sargen. Uppsats med jalusidörrar. Bakomliggande lådor och fack. Längd 95 cm, bredd 77 cm, höjd 113 cm. Brännmärkt i lådan. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Fanérskador.

Nr 1060. Lilla Bukowskis auktion 166, augusti 2005.

Utropspris
15 000 SEK