VILSTOL, Le Corbusier, Pierre Jeanneret & Charlotte Perriand, "LC-4", Cassina, Italien.
Klädsel i skinn, stomme i krom och svartlackerad metall. Längd 160 cm, Bredd 55 cm. Märkt i stålet.
Krackelerat läder, något torkad stoppning, färgskiftning i lädret, brukslitage. Nackkudde saknas.