BORDSTELEFON, "Taxen", märkt "Rikstelefon", Ericsson, 1892 års modell.

Svartlackerat järn med förnicklade detaljer. Telefonen är 30 cm hög, 28 cm bred, 14 cm djup.

Delar saknas, slitage, skador och märken.

Utropspris
150 EUR