Reliefdekor av stiliserade blad, silverdekor. 11 mattallrikar, 11 förrättstallrikar, 11 assietter, 11 djupa tallrikar, sockerskål och gräddkanna, 3 uppläggningsfat, skål samt 5 kaffekoppar med fat. 5 kaffekoppar medföljer. Längsta fatet 36 cm.
Slitage. Ca 8 delar med nagg.