VAS, chamotterat lergods. Mari Simmulson, Upsala Ekeby, "Mariana". I produktion 1960-64.

Cylinderformad med indragen hals. Delvis målad dekor av kvinna och fågel. Signerad ms i dekoren och stämplad UE SWEDEN 4439 ms. Höjd 17 cm.

Slitage och färgstänk.

Utropspris
1 500 SEK