Brunglaserad lockask, Stig Lindberg, Gustavsbergs studio, signerad med studiohanden. Vas glaserad i oxblodsrött, grönt och blått, Berndt Friberg, Gustavsbergs studio, signerad med studiohanden. Vas glaserad i blåröd och gröna toner, Sven Wejsfelt, Gustavsbergs studio, signerad med studiohanden. Höjd 8-13 cm.
Lockaskens lock med nagg invändigt. Bruksslitage.