Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.

Kupan med justerbar riktning, invändigt vitlackerade. Kupans längd 18,5 cm. Armens längd 30 cm.Mässing. Bredd 36 cm.

Sedvanligt slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12, Helsingfors efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
5 200
E
U
R
54 444
S
E
K
5 905
USD
Utropspris
2 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (55 bud)
13
23 apr 2015 17:00
5 200 EUR
11
A
23 apr 2015 16:59
5 000 EUR
13
23 apr 2015 16:59
5 000 EUR
11
A
23 apr 2015 16:59
3 700 EUR
13
23 apr 2015 16:59
3 600 EUR
11
A
23 apr 2015 16:55
3 500 EUR
13
23 apr 2015 16:55
3 400 EUR
11
A
23 apr 2015 16:22
3 300 EUR
13
23 apr 2015 16:22
3 200 EUR
11
A
23 apr 2015 11:39
2 900 EUR
12
23 apr 2015 11:39
2 800 EUR
11
A
22 apr 2015 21:53
2 700 EUR
9
22 apr 2015 21:53
2 600 EUR
11
22 apr 2015 15:31
2 420 EUR
9
A
22 apr 2015 15:31
2 320 EUR
9
22 apr 2015 15:09
2 311 EUR
10
22 apr 2015 12:51
2 211 EUR
7
A
22 apr 2015 12:51
2 200 EUR
7
A
22 apr 2015 1:40
2 100 EUR
9
22 apr 2015 1:40
2 000 EUR
7
A
15 apr 2015 21:00
1 900 EUR
8
15 apr 2015 21:00
1 850 EUR
7
A
15 apr 2015 21:00
1 800 EUR
8
15 apr 2015 21:00
1 750 EUR
7
13 apr 2015 15:05
1 650 EUR
6
A
9 apr 2015 20:52
1 600 EUR
3
9 apr 2015 20:52
1 550 EUR
6
A
9 apr 2015 20:51
1 500 EUR
3
9 apr 2015 20:51
1 450 EUR
6
8 apr 2015 22:06
1 400 EUR
2
6 apr 2015 12:27
1 350 EUR
5
A
6 apr 2015 12:27
1 300 EUR
5
6 apr 2015 6:45
1 050 EUR
2
A
6 apr 2015 5:10
1 000 EUR
3
6 apr 2015 5:10
1 000 EUR
2
A
6 apr 2015 5:10
960 EUR
3
6 apr 2015 5:10
940 EUR
2
A
6 apr 2015 5:10
920 EUR
3
6 apr 2015 5:10
900 EUR
2
A
6 apr 2015 5:09
880 EUR
3
6 apr 2015 5:09
860 EUR
2
A
4 apr 2015 17:55
840 EUR
4
4 apr 2015 17:55
820 EUR
2
A
2 apr 2015 22:04
720 EUR
4
2 apr 2015 22:04
700 EUR
2
A
2 apr 2015 21:27
600 EUR
3
2 apr 2015 21:27
580 EUR
2
A
2 apr 2015 21:26
560 EUR
3
2 apr 2015 21:26
540 EUR
2
A
2 apr 2015 21:25
520 EUR
3
2 apr 2015 21:25
500 EUR
2
A
2 apr 2015 21:24
470 EUR
3
2 apr 2015 21:24
450 EUR
2
2 apr 2015 14:56
400 EUR
1
2 apr 2015 10:37
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.