Skrivbord i teak. Ben med mässingsavslut. Längd 110, höjd 76, bredd 65 cm. Stol i bok, klädsel i svart skinn, märkt Svegards Markaryd.
Bruksslitage, repor och märken. Ena benet saknar mässingsavslut. Nyckel saknas.