MATSERVIS, porslin, 58 delar, Meissen. 1900-tal.

Dekor av gröna växtslingor.
12 st mattallrikar, diameter 26 cm.
12 st förrättstallrikar, diameter 22 cm.
12 st djupa mattallrikar, diameter 23 cm.
12 st brödfat, diameter 18 cm.
4 st ovala uppläggningsfat. Längd 42-30 cm.
2 st ovala uppläggningsfat. Längd 25 cm.
2 st serveringsskålar, 12x12 cm.
1 st såsskål.
1 st vas, höjd 10 cm.

2:a sortering.Bruksslitage. Mindre märken och repor.

Utropspris
4 000 SEK