MATGRUPP, 5 delar + 2 iläggsskivor, "Typenko", Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, Stockholm 1931.
Mörkbonad björk. Bord med rund skiva, diameter 100, höjd 76 cm, 2 iläggsskivor á 60 cm. Stolar med genombruten rygg och horisontella spjälor, stoppad sits klädd i blå textil. Samtliga delar brickmärkta.
Slitage, fanerskador, stötmärken, fläckar, förstärkt.