TAKLAMPA, Luxus, troligen design Uno Kristiansson, 1900-talets andra hälft. Höjd ca 192 cm.

Stomme i mässing och plast. Tolv ljuspunkter med kupor tonat glas.

Bruksslitage, repor och smärre anlöpningar. Mindre avslag och nagg på glaskanter. Ej funktionstestad.

Utropspris
6 000 SEK