TVÄTTSTÄLL, tidigt 1900-tal.

TVÄTTSTÄLL, tidigt 1900-tal.

Målat trä, handfat i sten. Ett par skåpsdörrar samt två lådor. Bredd 62, djup 50, höjd 104 cm.

Bruksslitage, sprickor, senare målning. Dörrarna har slagit sig något samt en låda går ej att öppna. Saknar bakstycke. Rost. Flisor. Källardoft. Lagningar.

Proveniens

Upperuds Herrgård.

Utropspris
2 500 SEK