Allmoge
631088

GOLVUR, allmoge, så kallad Ångermanlandsbrud, omkring år 1800.

Målad i svart och grönt. Rikt skuren dekor av blomster och bandflätor. Två lod, vev och pendel medföljer. Målad urtavla Bredd 60, höjd 220 cm. Nyckel finns.

Senare bemålning. Sida med smärre lagning. Mindre skador och spänningssprickor. Urtavla med flagnad färg. Ej funktionstestad.

Utropspris
8 000 SEK